O nás

Dobrý festival – najväčší hudobno-umelecký festival na východe Slovenska – sa v roku 2022 bude konať 17.-18.6.2022 v Prešove už po 12. krát. Prešov je tretím najväčším mestom na Slovensku s bohatou históriou siahajúcou až do 14. storočia.

Vďaka tradíciám, podmienkam, atmosfére a čiastočne aj náhode sa Prešov postupne stal mestom s veľmi silným kultúrnym duchom. Je domovom stoviek hudobníkov, hercov, či maliarov. Pravdepodobne v ňom nájdete najviac hudobníkov na meter štvorcový na Slovensku. Novinári niekedy Prešov nazývajú aj „slovenský Seattle“, keďže odtiaľ pochádza najväčšie množstvo úspešných slovenských kapiel a interpretov.

Krátka história a headlineri

Dobrý festival pre ľudí v regióne znamená veľmi veľa a každoročne sa ho zúčastňujú tisícky návštevníkov na začiatku letnej sezóny. DOBRÝ FESTIVAL nadviazal na niekoľkoročnú tradíciu folkového Festivalu dobrej hudby, ktorý na začiatku 90-tych rokov založili naši kamaráti zo skupín Mloci a Žobráci. Dobrý festival postupne žánrovo rozšíril ponuku folkového Festivalu dobrej hudby a v priebehu pár rokov sa stal jedným z najväčších multižánrových festivalov na Slovensku.

Už na prvých dvoch ročníkoch sa kapely nie len z Prešova, ale aj z celého Slovenska predstavili pred tisíckami ľudí. V roku 2010 prišlo na festival viac ako 6000 ľudí rôzneho veku, aby si vychutnali vystúpenie legendárneho gitaristu Garyho Moora, či ukrajinskú kapelu Haydamaky. O rok neskôr bola headlinerom kapela Skunk Anansie, na ktorú sa prišlo pozrieť viac ako 8000 ľudí. V roku 2012 festival presunul do priestorov legendárneho prešovského amfiteátra, ktorý bol vybudovaný v roku 1952, aby mu po dlhých 10 rokoch zanedbávania opäť vdýchol život. Vystúpilo viac ako 50 kapiel na troch pódiách a návštevnosť narástla na viac ako 10 000 ľudí. Healinermi bol americký DnB DJ Goldie, kozmopolitná kapela N.O.H.A a v súčasnosti najúspešnejšia slovenská kapela IMT SMILE. V roku 2013 na festivale zahrali Feak Power a ďalšia legenda DnB scény Roni Size. V roku 2014 bol headlinerom herec a spevák Steven Seagal so svojou bluesovou kapelou a anglický DnB DJ John B. Následne sa festival vrátil na prírodné kúpalisko Delňa a v roku 2017 do Prešova priniesol LP a Sepulturu. V roku 2018 sa festival kvôli rekonštrukčným prácam na Delni nekonal, veľkolepo sa však vrátil nasledujúci rok, keď v pozícii zahraničných headlinerov privítal francúzske duo Ofenbach, z Austrálie prišiel legendárny Pendulum a metalový svet potešil fínsky Amorphis.

Filozofia

Našou filozofiou je vytvárať hudobne farebný festival, podporovať a predstavovať miestne kapely a interpretov a presvedčiť významných umelcov zo zahraničia, aby prišli do nášho regiónu a priniesli mu nádej, radosť a nezabudnuteľný zážitok pre našich návštevníkov. Snažíme sa spájať ľudí a učiť ich vzájomnej tolerantnosti a rešpektu cez spájanie rôznych hudobných žánrov, organizovanie diskusií a zapájanie mentálne a telesne postihnutých detí a dospelých do bežného života. Napriek našej silnej podpore prešovského regiónu a jeho kapiel sa každoročne snažíme pozvať k nám minimálne jedného zahraničného interpreta, ktorý nás pozitívnym spôsobom ovplyvnil alebo inšpiroval, a pri ktorom veríme, že by mohol inšpirovať aj ľudí v tomto regióne, aby nasledovali svoje sny, užívali si život a odchádzali s krásnou spomienkou na príjemné strávený víkend. Pretože na východe niečo JE!