Apg
Laci Strike, vlastným menom Ladislav Neuschl je slovenský tanečník a choreograf. Zaslúžil sa o vybudovanie street dance tanečnej scény na Slovensku. Má vlastnú tanečnú školu Street Dance Academy, kde odovzdáva svoje viac ako 20-ročné skúsenosti mladým tanečníkom.
Narodil sa v Handlovej v rodine baníka a robotníčky odevnej firmy. Vyštudoval odbor mechanik strojov a zariadení a po absolvovaní základnej vojenskej služby ešte aj odbor zubný technik. V tom čase býval v Handlovej, pracoval v Žiari nad Hronom a po práci sa venoval tancu.
V Handlovej začal trénovať so skupinou siedmich rovesníkov, s ktorými neskôr vytvoril svoju prvú tanečnú skupinu s názvom Start the Dance. Tancu sa však chcel venovať profesionálne, a preto v roku 2000 dal v práci výpoveď a s piatimi priateľmi odišiel do Španielska.
V rokoch 2000 – 2002 profesionálne pôsobil v Barcelone, kde sa okrem stáleho angažmá v klube La Paloma venoval aj točeniu TV reklám, komparzu a vystúpeniam na festivaloch a koncertoch. Keď mladší členovia jeho skupiny dostali povolávacie rozkazy, vrátili sa všetci domov.
S našetrenými peniazmi sa skúšal presadiť asi pol roka v Handlovej. Veľmi sa mu nedarilo, preto sa presťahoval do Bratislavy. Trikrát sa sťahoval, brigádoval a hľadal si zamestnanie. Nakoniec si našiel miesto v Moving studio – tanečnej škole Jána Gonščáka, kde potom asi rok pôsobil. V lete 2003 sa zúčastnil s mímom Milanom Sládkom jeho európskeho turné (Monako, Cap-d’Ail, Baurout, Berlín, Nice), konaného pri príležitosti 40. výročia francúzsko-nemeckého priateľstva.
Dnes vedie najväčšiu tanečnú školu na Slovensku Street Dance Academy, kde pôsobí aj ako lektor a choreograf. Vyučuje na medzinárodných tanečných workshopoch (Innsbruck, Praha, Kanárske ostrovy, Barcelona), vydáva a produkuje tanečné DVD a spolupracuje s domácimi umelcami (Dara Rolins, Marián Čekovský, Kontrafakt, Tina, Zdenka Predná a ďalší).
За 27 років існування гурт «Друга Ріка» зібрав армію фанатів не тільки на Батьківщині, а й по всьому світу. Будучи одними з флагманів українського року, колектив брав участь у десятках відомих фестивалів і турів в Україні та закордоном.
Пісні гурту – це синергія драйву та ніжності, які запалюють і викликають найчутливіші емоції. А кожен концерт гурту, даруючи відчуття ліричного драйву, надихає жити.
З початку заснування «Друга Ріка» випустила 7 студійних альбомів, 2 збірки та концертний альбом «Інша Ріка». Сингл «Так мало тут тебе» із «золотого» альбому «Рекорди» 32 тижні тримався на головних позиціях в українських хіт-парадах, а альбом «Піраміда» посів перше місце на ресурсі Google Play у перший тиждень релізу.
Останній сингл гурту «Чи ти почув», виданий під час повномасштабного вторгнення росії в Україну, багато тижнів поспіль тримався у топі українських чартів та потрапив у ТОП-40 найротованіших пісень країни за 2022 рік. Пісня, присвячена всім зруйнованим містам та постраждалим жителям України через агресію російських окупантів.
З початку повномасштабного вторгнення росії в Україну гурт займається волонтерською діяльністю. Музиканти проводять благодійні концерти в Україні та за її межами, збираючи кошти на потреби україської армії.
Друга Ріка – один з небагатьох гуртів в Україні, що за обмежений час зібрав sold out на концерт у найбільшій залі для виступів в Україні – «Палаці Спорту». У 2003 році талант гурту «Друга ріка» відзначив Дейв Гаан, вокаліст Depeche Mode і запросив виступити перед початком його концерту у Києві.
Komajota je slovenská hudobná skupina, ktorej členovia pochádzajú z Prešova. Vznik kapely sa datuje na jar 2005. V slovenských hitparádach sa so svojím prvým singlom „Ráno v novinách“ z debutového albumu Časopriestor umiestnila na piatom mieste, v susednom Česku na 26. mieste. V roku 2007 skupina získala Slávika a Aurela v kategórii objav roka.
6. októbra 2008 sa na pulty predajní dostal v poradí druhý album s názvom Bludisko. Prvým singlom nasadeným v rádiách bola skladba Mesto v nás, ktorá bola použitá aj v rámci kandidatúry mesta Prešov na titul Európskeho hlavného mesta kultúry 2013. Druhým singlom sa stala pieseň Sedem nocí. Skupina s ňou zaznamenala mimoriadny úspech, keďže vo finále Eurovízie 2009 sa skladba Sedem nocí umiestnila na 11. mieste. V rádiách rotoval aj tretí singel Cez škáry, ktorý sa v októbri 2008 stal nahranejšou skladbou v rádiách.
The Animals je britská rocková skupina zo šesťdesiatych rokov. Pôvodná skupina pochádza z Anglického mesta Newcastle upon Tyne. Bola súčasťou takzvanej britskej invázie. Pôvodná zostava skupiny The Animals bola v roku 1994 uvedená do Rokenrolovej siene slávy. Skupina The Animals svojou tvorbou ovplyvnila škálu takých hudobníkov ako sú The Doors, Joe Cocker, Frijid Pink, The Chocolate Watchband, Bruce Springsteen, Tom Petty & The Heartbreakers, Janis Joplin, David Johansen, a Fine Young Cannibals.
Symfobia je slovenská kapela z Nitry hrajúca symfonický metal. Kapelu založil klávesák František Molnár. V januári 2015 vydala kapela svoj prvý debutový album Way of the Queen. Symfobia od svojho vzniku zahrala veľa koncertov na Slovensku aj v zahraničí a „predskakovali“ aj kapelám ako Nightwish, Sabaton, či Therion. Taktiež sa objavili na hlavných pódiách veľkých českých festivalov Masters of Rock, Metalfest, Rock Castle či Ostrava v Plamenech. V roku 2019 vydali album „Smog of Tomorrow“, z ktorých postupne zverejnili videoklipy na pesničky „Bury it“ či „Smog of Tomorrow“. Ich zatiaľ posledný singel sa volá „Karma“. Kapela fanúšikov na Dobrom festivale istotne prekvapí.
Čad je trashmetalová kapela zo Svätého Jura. Na svojom konte má 9 albumov a niekoľko žánrových ocenení. Kapela bola založená v roku 1994 a prvý oficiálny koncert mali o rok na to. Prešli si zmenou zostavy, zahrali množstvo koncertov (vrátane zahraničia, napr. v Brazílii a pod.) a našli si svoje pevné miesto na slovenskej metalovej scéne. Kapelu vedie spevák Pišta Vandal (vlastným menom Štefan Chrappa), ktorý je hudobník, básnik, vydavateľ, spisovateľ a redaktor. Ostatný a ešte stále aktuálny album „Medvede“ vznikol počas korona krízy v roku 2021.
Daniel Edward Stein alias DJ FRESH je anglický hudobný producent a DJ. V drum and bass je už legendou, jeden z prvých a najvýznamnejších členov „Bad Company“ spolu s Darren ‚dBridge‘ White, Jason Maldini and Michael ‘Vegas’ Wojcicki. Neskôr si založili vlastný label BC Recordings, korý sa stal jedným z najvplyvnejších v drum and bassovej komunite. Fresh odišiel neskôr na sólovú kariéru a prvý album „Escape from Planet Monday“ vydal v roku 2006. Veľký úspech zaznamenali aj jeho ďalšie dva albumy „Heavyweight“ (2009) a „Nextlevelism“ (2012). Singel „Louder“ bol prvým dub-stepovým singlom, ktorý sa umiestnil na prvom mieste v UK Singles Chart. Krátko na to vyšiel single „Hot Right Now“ so speváčkou Rita Ora, ktorý tiež dosiahol prvé miesto nomináciu v Brit Awards na singel roka. Fresh v roku 2017 prekonal rakovinu a dlhé roky sa venoval oblastiam mimo hudby a koncertov. Teraz je späť v plnej sile a Dobrý festival sa už nevie dočkať.
Gladiator je slovenská rocková skupina, ktorú v roku 1989 spolu s Georgiom Babulicom založili bratia Miko, Maroš a Dušan Hladký. Členovia skupiny pochádzajú z Alekšiniec. Žánrovo sa prikláňali k metalu, medzi ich najväčšie hudobné vzory patrili skupiny Metallica a Sepultura.
Po dvoch rokoch úspešného účinkovania na amatérskych koncertoch a festivaloch kapela dostala v roku 1991 od českého hudobného vydavateľstva Zeras ponuku na nahratie debutového albumu. Videoklip ku skladbe „Profitable Losses“ (1992) z tohto albumu, ktorý vyšiel pod názvom Designation, bol prvým slovenským hudobným videoklipom, ktorý bol vysielaný v programoch americkej hudobnej stanice MTV.
Po tomto úspechu skupine vychádza hneď v nasledujúcom roku 1993 v slovenskom vydavateľstve Škvrna Records druhý thrash metalový album s názvom Made Of Pain. Videoklip ku skladbe „My World“ bol znovu vysielaný na MTV, ale aj na nemeckom hudobnom kanáli VIVA. Skladba „My World“ je zároveň prvou, ktorá sa objavila na priečkach slovenských hitparád.
V prvej polovici 90. rokov vrcholí vo svete popularita hudobného štýlu grunge, ktorého najvýznamnejšími predstaviteľmi boli skupiny Nirvana, Pearl Jam, Soundgarden a Alice In Chains. Tento žáner bol blízky aj členom skupiny Gladiator. Bol pre nich inšpiráciou pre nové melodické nápady, a preto sa rozhodli pre zmenu ich thrash metalového štýlu. Táto skutočnosť ovplyvnila ich nasledujúce nahrávky, ktoré vyšli na treťom albume z roku 1994 pod názvom Third Eye. Album však mal aj napriek zmene hudobného štýlu dobrú predajnosť. Skladba „In Your Head“ sa stala hitom na Slovensku aj v zahraničí. Okrem Slovenska skupina koncertovala aj v Nemecku a Francúzsku. V tomto roku odchádza zo skupiny jeden z bratov – Dušan, ktorého na poste gitaristu nahrádza Rastislav Krčmárik.
Štvrtý album skupiny, ktorý vyšiel pod názvom Dogstime (1996), získal päť nominácií na cenu Grand Prix Slovensko 1997, slovenskú obdobu Grammy. Album získal dve ocenenia: Videoklip roka 1996 za skladbu „Sweet Little Mouse“, videoklip ku ktorej vytvoril režisér Karol Vosátko, a zvukár Ján Došek získal za tento album ocenenie Zvuk roka 1996. V tomto roku sa opäť menil gitarista skupiny – na miesto Rastislava Krčmárika prichádza Rastislav Toman. V roku 2000 bola skupina nominovaná v kategóriách Skupina roka 1999, Interpret roka 1999 a Album roka 1999 – za album … viem, kde boh spí (1999).
Vyštudovala Pedagogickú a Sociálnu Akadémiu v Turčianskych Tepliciach (1998-2002) a angličtinu na Štátnej jazykovej škole v Žiline (2002-2003). Počas strednej školy bola štyri roky členkou dievčenského speváckeho zboru Cantus Cantilena, s ktorým koncertovali po celej Európe. Počas štvorročného štúdia sa učila hrať na klavír, flautu, a ako samouk na gitaru. Už ako dvanásťročná napísala svoj prvý text a ako pätnásťročná sa začala venovať skladaniu pesničiek naplno. V roku 2002 vyhrala prvé súťaže – Amatérska gitara, Zlatý štít Liptova a v roku 2003 vyhrala so svojimi pesničkami autorskú súťaž Coca-Cola Popstar. Počas svojej doterajšej hudobnej kariéry natočila šesť štúdiových albumov, CD a DVD Live (záznam z turné) a výberovku najväčších hitov a úspešných spoluprác. Je autorkou všetkých svojich textov a hudby. V súčasnosti sa tiež venuje hudobnej produkcii a kresleniu.
Na svojom konte ma niekoľko úspešných televíznych spoluprác (titulná skladba k seriálu Keby bolo Keby „Stačí si priať“, titulná skladba k rovnomennému filmu „Lietajúci Cyprián“, k filmu „Miluj ma alebo odíď“, k dokumentu o slovenských lesoch Krajina bez tieňa „Horou“, či najnovšia pieseň „Tajomstvo“ k celovečernému filmu Slúžka). Vyhrala mnoho ocenení (Aurel, OTO, Zlatý slávik) a svojou skromnosťou, prirodzenosťou a talentom si už 20 rokov získava tisíce fanúšikov na Slovensku aj v Čechách.
Chiki liki tu-a je slovenská alternatívna hudobná skupina z Prešova. Vo svojich skladbách sa necháva inšpirovať veľkým množstvom hudobných štýlov, jej texty zase vynikajú svojskou nonsensovou poetikou silne inšpirovanou multikultúrnym prostredím mesta Prešov a jeho okolia. Skupina intenzívne koncertuje na Slovensku a v zahraničí (Česko, Maďarsko, Nemecko, Francúzsko, Macedónsko, Veľká Británia), čím získala prvenstvo ako najčastejšie hrajúca slovenská skupina v zahraničí. Kapela je známa množstvom vedľajších koncertných projektov, v ktorých paroduje rozličné hudobné štýly, v rámci pôvodnej skupiny potom osobnosti česko-slovenskej popkultúry. Pozornosť médií a širšej verejnosti na seba pritiahla úspešným recesistickým hitom „Láska moja de si“ z repertoáru svojho koncertného country-projektu Hudci prérie. Skupina si pripisuje autorstvo aj vo vytvorení špeciálnej terminológie (akrobatický rock´n´roll..), pričom členovia sa podieľajú aj na kultúrnom živote Prešova. Napriek svojmu, pôvodne nemainstreamovému, zameraniu boli Chiki liki tu-a trikrát nominovaní na cenu Aurela, pričom ocenení boli hudobnou televíziou Musicbox ako 2. najhranejšia slovenská kapela roka a Zlatým gunárom od Akadémie Humoru Slovenska. V roku 2015 vydali album „Slzy tvý mámy šedivý a spol.“, z ktorého sa napr. na Rádiu FM úspešne uchytili napr. pesničky „Milenka“ a „DPH“. Oba single spolu s albumom boli nominované v ankete „Radiohead awards“ Rádia FM v kategórii „album roka“ a „singel roka“. V roku 2016 im vyšiel špeciálny album 3×4=13, ktorý bol tiež nominovaný v tejto ankete na album roka 2016. Na jeseň 2019 absolvovali úspešnú spomienkovú Ostatňi raz Tour, na ktorom Martin Višňovský rozlúčil so svojím legendárnym koncertným odevom. Koncom roka 2021 vydali EP “Venované pamiatke budúcich zosnulých”. Kapela tento rok oslavuje 30 rokov od založenia a má odohraných cez 1400 koncertov. Bez Chiki liki tu-a by snáď ani nebol Dobrý festival a sme preto veľmi radi, že aj tento rok prijali naše pozvanie.
Kapela vznikla v roku 1999 v Prešove. Kombináciou prvkov metalu, ska, reggae, folku a rocku sa vo svojich vystúpeniach plných energie a srandy kapela úspešne vyhýba žánrovému zaškatuľkovaniu. Niekoľko skladieb je v lokálnom prešovskom dialekte, tzv. „prešovčine“. Výsledkom radosti z hrania živých koncertov je vášnivá, energická a neprestajne rastúca fanúšikovská základňa. Heľenine oči majú na konte tri albumy a niekoľko videoklipov. Po prvom albume „Impérium Lahodných chutí“ (2004) a druhom pod názvom „Tafasasamáš“ (2008), vydala kapela v roku 2013 tretí album „Mimozemšťanie“. Na ďalší album si fanúšikovia museli počkať dlhých 5 rokov až do roku 2018, keď vyšiel album „Chcem vajco“, na ktorom nájdete aj populárnu skladbu „Obchádzka“. Ostatný singel „Cirkus“, z rovnomenného albumu Cirkus22, ktorým reagujú na spoločenské témy, vzbudil (podobne ako singel „NAKA“) veľký ohlas. Zoskupenie HO absolvovalo počas svojho doterajšieho pôsobenia množstvo festivalov a klubových koncertov po celom Slovensku, Českej Republike, Poľsku, Holandsku, Spojených štátoch, či Írsku a v neposlednom rade hrali takmer na všetkých ročníkoch Dobrého Festivalu a sú jeho neodmysliteľnou súčasťou.
Naozajstná koncertná kapela – veľký sen bratov Táslerovcov sa začal plniť v slovenskom hudobnom Seattli, v Prešove v deväťdesiatych rokoch. Iniciály ich mien a priezviska dali názov skupine IMT Smile a tvoria jej základné piliere. V súčasnosti je to jedna z najúspešnejších slovenských kapiel. Hudba im dáva energiu, je ich každodenným impulzom a vidia v nej zmysel života už 30 rokov. Bratov Ivana a Mira nerozdelili ani nástrahy šoubiznisu a bok po boku spolupracujú od vzniku kapely. V roku 2018 po troch rokoch vydali nový album „Budeme to stále my“, z ktorého slovenským éterom zazneli až štyri single – Budeme to stále my, Poď so mnou (v spolupráci s Kalim a Petrom Panom), Čo všetko sa môže stať, Osud (v spolupráci s Chinaski) a Aj keby. Prvé dve menované majú na youtube niekoľko miliónov pozretí a držali sa na prvých priečkach v hranosti slovenských rádií dlhé týždne. Titulná pieseň k „Evitovke“ s Nikol Štíbrovou „Príliš osobná známosť“ sa už po pár dňoch stala hitom a obsadila prvú priečku youtube trendov. V „pandemickom“ roku 2021 kapela vydala energický singel „Miesto“ v spolupráci s českým spevákom Benom Cristovaom, ktorý bol predzvesťou ostatného albumu „Srdce Rozum BVLD“. Tvorivosť Ivana Táslera našťastie neopúšťa, koncom roka 2021 IMT Smile opäť spojili sily s Evitou Twardzik a vydali pieseň „V lete“. Tá sa stala titulnou pesničkou k novému filmu „V lete ti poviem ako sa mám“. Minulý rok kapele vyšiel špeciálny album „Život človeka v roku 2022“. Okrem dvoch noviniek Život človeka a Bolo to tak dávno pridáva skupina tri hity nanovo nahraté v roku 2022 a šesť live nahrávok z koncertov v roku 2022. Album bol pre skupinu mimoriadne dôležitý, pretože v roku 2022 oslávila nielen 30 rokov od svojho založenia, prevzala si platinovú platňu za album Srdce Rozum Boulevard, odohrala IMT Smile Summer Tour 2022 pre viac než 40.000 ľudí, ale kapelu tiež zasiahlo onkologické ochorenie basgitaristu Petra Bartoníka, ktorý bol hospitalizovaný v nemocnici len tri dni pred koncertom vo Východnej a svojmu ochoreniu v januári 2023 podľahol. Kapela si prechádza po tejto smutnej udalosti opätovným reštartom a rok 2023 bude jej novým začiatkom.
Foto: Peter Ivan, LR Media
Simona Hégerová alias Sima vyrastala v Trnave. Spevu sa venuje už od svojich 9 rokov, ale jej skutočná kariéra sa začala v roku 2012, keď sa v šestnástich prihlásila do speváckej súťaže Hlas ČeskoSlovenska. Po skončení vydala sinel „Over you“, do širšieho povedomia sa však dostala až o tri roky neskôr vďaka singlu „On je len kamarát“. V roku 2017 jej vyšiel album Femina, z ktorého piesne majú na youtube milióny pozretí. O rok neskôr vydáva album Podľa seba, na ktorom spolupracovala napr. s Kalim, s ktorým sa opäť stretli v roku 2019 a 2020 v Kaliho piesni „Aj ty“ a „Toto leto“. V roku 2021 jej vyšlo EP „Story“, ktoré nasledoval album „Masterpiece“ (2022) s mnohými úspešnými pesničkami a spoluprácami (Ben Cristovao, Tina). Sima je veľmi pracovitá, má za sebou množstvo koncertov, vlastné turné a momentálne je najpočúvanejšia slovenská speváčka. Na Dobrom festivale ju privítame po prvý krát.
Therion was formed by Christofer Johnsson in 1987. The place was Upplands Väsby, a suburb to Stockholm in Sweden, known for breeding other famous artists like Europe, Candlemass and Yngwie Malmsteen and the first name of the band was Blitzkrieg, a name that fitted well to their noisy trash and heavy metal fusion they did at the time.
After searching for the band’s musical identity and even splitting up for a few months, the band was, by 1988, called Therion, Christofer had changed to playing guitar, a new bass player called Eric Gustafsson had been recruited and the band had become one of the Swedish pioneers in death metal. The band made its album debut in 1991 with “Of Darkness…” which was a representative of the band’s sound from the 80’s. With the follow up “Beyond Sanctorum”, the band had started to experiment with keyboards, female vocals, clean male vocals, oriental scales and symphonic sounds. This was further developed on “Symphony masses: Ho Drakon Ho Megas” (1993) and “Lepaca Kliffoth” (1995) and the band got a reputation for being avant-garde and symphonic. During this period the entire line up was changed and only Johnsson remained an original member. In 1996, Therion released their 5th album entitled “Theli”. Up till now, Therion was a band being recognized among musicians and music journalists, but had also been some sort of underground band among the listeners.
With “Theli” came the big breakthrough. The sound of the album was bombastic and operatic with the North German Radio Choir chanting Wagnerian vocal lines to the chunky guitars of the Therion trademark track “To Mega Therion”. There had been two opera soloists singing on the previous album and other bands had earlier used small amounts of operatic vocals as spice. This was the first time ever that a band replaced the majority of lead vocals with a choir. This was also the start of the symphonic metal trend, with many metal bands popping up using sopranos as lead singers. Strangely enough, the feelings in the band were not very good at this point. The crew disliked the new sound and left captain Johnsson alone to steer the ship further on. The result of that was that Johnsson continued solo (but kept the name Therion) and created the stunning album “Vovin” (1998) with studio musicians. It has sold over 150.000 copes and remains Therion’s best-selling album to date. Musically the sound had got more refined and Johnsson had given up doing vocals. An era with no permanent vocalist in the band begun and Therion started looking upon vocals like a guitar sound or drum sound that you can change between the songs and albums in order to get the sound exactly right for each song. The use of real orchestra also took place here, starting with a string quintet.
Tired of being solo, a band was again formed, today considered as one of the classic line-ups: Christofer Johnsson – guitar, Kristian Niemann – guitar, Johan Niemann – bass, Sami Karppinen – drums.
The first effort of the line-up was “Deggial” (2000), which developed more in to the classical sound, also using several brass and woodwind instruments. On “Secret of the Runes” (2001), which was a Nordic concept album based on the 9 worlds in Nordic mythology, there was a full symphonic orchestra and the album contained no rock or metal vocals; all voices were operatic. Musically there were Nordic folk music baked into the sound and many lyrics were in Swedish. Being less well received at the time of release, the record has over the years developed into the most beloved album among the fans.
The year is now 2004, Karppinen had left the ship and with a session drummer Therion had recorded two albums at the same time (“Lemuria” and “Sirius B”), now ready for release. There was enough material for three albums and the band had decided to record two for the time being and save one for the future. The first 50.000 copies in Europe were sold as a double edition containing both records. This edition was made unlimited in the harder North American market. Remarkable for these records is that 171 people were involved in the making, and the sound was more bombastic than any other album. It was very well received. Mats Levén (ex. Yngwie Malmsteen) was hired as a session singer for the albums (and thus the band returned to mix operatic voices with rock vocals) and would also be touring with the band. This was the most extensive tour ever for Therion, comprising 108 shows over four continents. Drums were played by Petter Karlsson. The tour was filmed and the first DVD from the band (“Celebrators of Becoming”, 2005) was released, containing also a historical disc with the band captured from the early days till current.
After the tour the band was supposed to record the album that had been saved for the future, but Christofer decided to only use two of the songs, and, together with the other band members contributing heavily in the songwriting, create something else. The result was “Gothic Kabbalah” (2007), an album that lacked much of the operatic and classical sound and instead focused more on a progressive metal sound. Reactions were divided, while some saw it as a step too far away from the classical and operatic sound that had become Therion’s trademark, others saw it as a refreshing renewal of the sound. To many people’s surprise, the ex King Diamond and Mercyful Fate drummer Snowy Shaw joined in on vocals on the album and the tour. Snowy was an active part in developing the bands stage show which took a much more theatrical turn at this point. The American soprano Lori Lewis was recruited and when the first half of the tour was completed, Mats Leven was replaced by Thomas Vikström, who is both a trained opera singer and a rock singer. Lori and Thomas were later offered permanent status in the band, and with this the long tradition of constantly swapping singers came to an end.
A DVD (“Live Gothic”) was recorded from the first half of the tour and was released in 2008. In 2010, most of the remaining material from the previously saved album was mixed with new material and was finally recorded and released. The result was “Sitra Ahra”, which had a vintage sound and was mixed by ABBA legend Lennart Östlund at the famous Polar studio.
In 2012 the band had their 25th celebration with tours and a special art project, in which the album “Les Fleurs du Mal” was the core part. Chris chose 14 old French songs for the album; he rearranged them by finding the most dark, obscure, melancholic but at the same time most beautiful parts of the song which he put in the main focus.
The current line-up is: Christofer Johnsson – guitar, Christian Vidal – guitar, Nalle Påhlsson – bass, Johan Kullberg – drums, Thomas Vikström – vocals, Lori Lewis vocals.
In winter 2013 the band did tour “Rock Opera Unveiled” where they represented fragments of the future rock opera. On this European tour they played the whole “Voin” album and a lot of other classic.
In spring 2014 the band annouced that Lori will not be able to tour with the band in the future, but she will still be the part of it and she will continue to work on the rock opera. In summer 2014 Therion introduced a new live singer, Sandra Laureano. They had a few summer festivals (Sweden Rock Festival, ARTmania, Made Of Metal). In October the band started a tour, called “Inspiration and Friendship” where they hit a road with Arkona. The tour started in China, where they played for the first time and then through whole Russia.
The band performed at the 70 000 Tons Of Metal in the beginning of 2015, but without Sandra. Her voice wasn’t suitable for all the songs, since she had problems reaching the highest notes in some of them. She was replaced by coloratura soprano Isa García Navas. After 70 000 Tons of Metal, the band had a few shows in Colombia. Meanwhile, the band has realised: DVD set “Adulruna Rediviva And Beyond” (2014); Deluxe edition of “Theli” (2014); DVD “Garden of Evil” (2015) – limited to 1000 copies.
The band is currently working on the rock opera.
Svetovo známy pouličný umelec a majster beatboxu, ktorý to z ulice dotiahol až na najväčšie svetové pódiá. Dub FX, vlastným menom Benjamin Stanford, sa narodil v austrálskom Melbourne. Začínal v kapele Twitch, po ich rozpade začal cestovať po európskych mestách pod pseudonymom Dub FX a okoloidúsim sa predstavoval ako pouličný umelec. Netrvalo dlho a vďaka svojmu talentu sa doslova z „ulice“ prepracoval až headlinera svetových festivalových pódií. Zlom nastal vďaka klipu k pesničke „Love Someone“, ktorý bol nakrútčný počas jedného pouličného vystúpenia. Po zverejnení na youtube sa video stalo virálne a jeho kariéra sa rozbehla naplno. Dub FX je typický tým, že hudbu vytvára pomocou svojho hlasu a za pomoci rôznych elektronických nástrojov. Priamo na koncerte tak „vznikajú“ songy, ktoré sú prierezom štýlov od drum&bassu, cez reggae, hip-hop či dubstep. Na konte má 8 albumov. Jeho vystúpenia sú jedinečné, prekvapivé a energické. Na koncertoch ho často sprevádza aj saxofonista Mr. Woodnote.
Dub FX bol už viac krát na Slovensku, ale nikdy nebol v Prešove, ukážme mu, že aj tu má svojich fanúšikov!